Oszd meg és uralkodj - a kormány jelszava lehetne. Most épp a hallgatók gyenge pontjára tapintottak rá a röghöz kötés alkotmányba foglalásával. A felszalámizás elkezdődött.
Mert ne legyünk naivak: a hallgatók egy igen jelentős része egyetért a röghöz kötéssel. Ugyanis valahol igazságosnak tekinthető, hogy ha már mégis úgy alakult, hogy marad a kvázi "ingyenes" felsőoktatás, akkor a nehéz helyzetben lévő magyar állam és a többségi társadalom jogosan várja el a hallgatóktól a kenyéradó iránti hosszabb távú elköteleződést. Jogosan várhatjuk el egy összességében 5-10 millió forintos képzésen részt vett hallgatótól, hogy legalább egy időre maradjon.
Mert ez esetben kevésbé örömteli, ha a diplomagyár exportra termel. Azt hagyjuk meg a magyar vállalkozásoknak.
Azt gondolom, hogy jó helyre tapintott a kormány, amikor a felszalámizás eszközeként a röghöz kötéshez nyúlt. A hallgatók egy része még csak-csak képes lehet önérdekből felháborodást színlelve, látszólag feltüzelten érvelni a hallgatói szerződések ezen passzusa ellen, az ellenzék azonban nem adhat igazi hátszelet ehhez az ügyhöz. Ők is tudják: nem ez fogja összekovácsolni a tömeget a Fidesz ellen, ők is tudják, hogy a többség itt hasonló véleményen lehet, mint a hajléktalanok ügyében, azaz: "lehet, hogy átmenetileg alkotmányellenes, de az általános igazságérzet valahol ezt diktálja".
Nem véletlen, hogy hajléktalanügyben is lapít az ellenzék, és nem lesz véletlen, hogy a maholnap induló diáktüntetések is hamar elhalnak majd. Ellenzéki hátszél nélkül nem megy, ehhez gyengék a HAHA és HÖOK vezetők.
Persze őket is meg lehet érteni, szeretnék kivenni a részüket a politikai homokozóból, szeretnék visszaszerezni a HÖOK egykori fényét, és nem mellesleg szeretnének újra hinni abban, hogy a hallgatói érdekképviseletekben betöltött vezetői szerep megint a politikusi karrier előszobája lehet. Szerintem rossz helyen kapizsgálnak, mert ez a szervezet már nem az a szervezet, ahonnan Szíjjártó vagy Bajnai elindult.
A kormány meghátrált, ezért az adok-kapokban a hallgatói képviseleteknek is hátrább kellene lépnie eggyel. Még a végén agresszívnak fognak tűnni a többségi társadalom szemében. És egy populizmusra épülő politikai közegben csak ez számít. Pórul ne járjanak...
Az utolsó 100 komment: