Orbán kijelölte az irányt idei évértékelőjében: a következő 1-1,5 év "sorosozással" és "brüsszelezéssel" fog telni. A CEU ügy is ebbe a kommunikációs stratégiába illeszkedik bele. Az ország szellemekkel harcol.
Előre megfontoltan, tudatos stratégia mentén, sok pénzzel és professzionális végrehajtással. Tematizáció mesterfokon. Ahogy Török Gábor mondta egy interjúban, "felcsavarják a hangerőt". Addig sem hallatszik Botka, vagy Vona üzenete, addig sem az alternatívák és az irány van napirenden, hanem ez a zsigeri, választói érzelmekre apelláló közéleti vagdalkozás.
Addig is szellemekkel harcol az ország. Nincs itt semmi látnivaló.
Szó sincs arról, amit ellenzéki bloggerek ilyenkor mindig - így most is - leközölnek, miszerint "Orbán most végre falba ütközött", "már az európai néppárt is szankciókat kezdeményez" stb. Az a helyzet, hogy Orbánt már régen nem érdekli a nemzetközi, vagy ellenzéki reakció, sőt ha érdekli is, röhög a markába, mert a gumicsontra ráugró média valójában az ő ügyét segíti - adják a basszust. Az ő ügyét, és nem az ország ügyét - ez a kettő már réges régen nem ér össze.
Miért mondom, hogy szellemekkel harcol az ország?
Mert Brüsszel nem egy entitás, a közös ügyekben - a mezőgazdaságtól a határvédelemig - kölcsönös tagállami megállapodások hálója, amit egy közösen elfogadott mechanizmus működtet. Brüsszel mint olyan, nem létezik. Németország és Franciaország létezik, "Brüsszel", ami alatt érthetjük a Bizottságot, egyszerű végrehajtószerv, ami azt teszi, amit a miniszterelnökök a Tanácsban közös ügyként határoznak meg. Nem létezik, ezért nem tud védekezni. Ami nem létezik, és nem tud védekezni, azt könnyű támadni. Ezért ő az 1. számú főellenség.
Soros. Kétes személyiség, a magam részéről a nyitott társadalomról írt gondolataival nem teljesen értek egyet, devizapiaci tevékenységét pedig ő maga is etikátlannak tartja. Alapítványait könnyű "a nemzetközi globalista világ ügynökeiként" beállítani. Könnyű, még ha azok tényleg az emberi jogokért, a transzparenciáért, és a korrupció visszaszorításáért harcolnak is. Ezekkel a fogalmakkal szemben általában indifferensek a szavazók, sőt, törzs Fidesz szavazók egyenesen a "liberális métellyel" azonosítják őket, ezért tábor-összerántó ereje is tetemes lehet.
Azt pedig relatíve könnyű belátni, hogy az USA-tól, Oroszországon át, Kínáig, sok nagyhatalomnak "közös érdeke" Európa megosztása, gyengítése - hogy a jövőben fel se merülhessen annak nagyhatalmi státusa, mint egységes tömb. Ezt különböző "soft" és kevésbé soft módszerekkel lehet elérni. Én azok közé az "összeesküvéselmélet hívők" közé tartozom, akik validnak és relatíve valószínűnek tartják, hogy a nagyhatalmi befolyásolás "itt és most" történik, alapvetően gazdasági (finanszírozás) és titkosszolgálati eszközökkel. Keletről és Nyugatról egyaránt. Nem csak Magyarországon, hanem az egész tömbben.
Na de miért súlytalan Soros? Szerintem három dolog miatt "szellem" ő is, azaz nem tud igazán visszaütni, ezért kiváló ellenség lehet.
A) Nem különösebben gazdag. 25 milliárd dolláros vagyona ugyan soknak tűnhet, főleg Forintra váltva, de ha itt tényleg egy globális játékosról van szó, akkor érdemes a globális játszótérrel összehasonlítani. Ha csak az amerikai tőzsdén jegyzett Top cégek értékével hasonlítjuk össze vagyonát, azt lehet mondani, hogy az S&P 500 50 legértékesebb cégéből Soros összesen 0,2% részesedést tudna magának vásárolni most. Ha a világ legértékesebb cégét, az Apple-t nézzük, akkor abból összes vagyonával komoly 3%-ot meghaladó tulajdonrészt lenne képes megvenni. Ettől retteg egész Kelet-Európa? A devizapiaci spekulációi pedig nyilván fájdalmasak voltak, de az is tény, hogy csak olyan valutát "taszajtott meg", ami így vagy úgy, a gazdaság Sorostól függetlenül romló helyzete miatt, leértékelődött volna.
B) Tevékenységét ellenzéki körökben is kétes szemmel nézik, azaz megosztó. Szellemi bázisa Karl Popper könyve, a "Nyitott társadalom és ellenségei", amit Soros minden lehetséges fórumon és könyvében megemlít. Valószínű, hogy a kormányváltást támogató szavazói kör egy jelentős része sem igazán hisz ebben a fajta "nyitott társadalomban", és az is érdekes, hogy a "nyitott társadalom ellenségei" kifejezés számomra az orbáni "illiberális társadalom és ellenségei" világkép inverzét sugallja. Mert hiszen tudjuk, "a világ fekete-fehér, vannak ŐK és a MI, és ŐK, na ők az mi ellenségeink" - persze. Sok ember számára ez a fajta felosztás gyermeteg, ezért óckodik a Soros melletti kiállástól.
C) Soros zsidó származású magyar. Ez több szempontból kiváló célponttá teszi. Egyrészt az összekacsintós antiszemitizmus kiváló táptalaja, így szélsőjobbos szavazókat csábíthat át a Fidesz-hez - különösen Vona középre mozgási kísérletével párhuzamosan. (by the way, Vona is pont akkor mozogna "középre", amikor a magyar társadalom döntő többsége pont hogy tolódik jobbra, azaz a közép már nem az a közép). De nem csak zsidó származása érdekes, hanem az is, hogy ez a fickó magyar. Azaz, még ha pénzügyileg a kb. 7000 milliárdos vagyona Magyarország szintjén jelentősnek is mondható, ergo haza tudná vágni az országot középtávon, ezt nem fogja megtenni. Az a gond, hogy a "kormány" és az "ország" tönkretétele nem szétválasztható - pont azért nem, mert az ország ma már összeforrt a kormánnyal - hála az elmúlt 8 évnek, azaz Soros saját szülőföldjét tudná maximum tönkretenni. Ezt, így élete alkonyán nem biztos, hogy favorizálná.
Konklúzió 1: az ország szellemekkel harcol, azaz olyanokkal, akik vagy nem léteznek ("Brüsszel"), vagy léteznek, de nem tudnak érdemben védekezni (Soros), vagy ha megpróbálnak, az a kormányt erősíti itthon, az országot pedig tönkreteszi.
Konklúzió 2: emlékeztek még a régi szép időkre, Gyurcsány idején a 300 forintos vizitdíjról, a felsőoktatási tandíjról folyt élénk társadalmi vita? - még ha helyenként alpári módon is. Ezek szakpolitikák voltak, az ország jövőjét érintették. Ma már szó sincs erről, nem létező ügyekről folyik az "egybites vita", a maradék 3 millió politikailag aktív szavazóért. Isten óvjon Feritől, de annyi tény, hogy akkor még foglalkoztatta a közéletet az ország sorsa. Ma Brüsszel van és Soros, közben csendben ellopnak mindent. "Magyar ütőérre magyar vámpírt" - ahogy Bödőcs fogalmazta meg elég találóan.
Az ország szellemekkel harcol, saját maga által kreált szörnyekkel. És közben a világ elmegy mellettünk.
Nem jó ez így.